<< Neoboletus erythropus, žametasti novogoban | Gobe | Neoboletus xanthopus, rumenobetni novogoban >>

Neoboletus luridiformis, prašičji novogoban

Neobolétus luridifórmis (Rostk.) Gelardi, Simonini & Vizzini (2014)
Rod: Neoboletus - novogobani

Neobolétus luridifórmis, prašičji novogoban
Neobolétus luridifórmis - pogojno užitna prasicji novogoban

ZNAČILNOST: ima svetlo rjavi klobuk z žametno površino, zelo podoben pa mu je Neoboletus erythropus, žametasti novogoban, ki je prav tako pogojno užitna goba.

KLOBUK: 5-20 cm v premeru, izbočen, svetlo rjav, skoraj rumeno rjav, po vsej površini enakomerno obarvan, s suho žametno površino.

TROSOVNICA: sestavljena je iz cevčic, ki so sprva rumene, nato zelenkaste z drobnimi okroglimi luknjicami rdeče barve, je rdeča in na pritisk pomodri.

BET: 7-15 x 3-5 cm, mesnat, trebušast, rumen, prekrit z drobnimi svetlo rdečimi kosmiči, nima mrežice, spodaj rjavkast.

MESO: rumeno, na prerezu pomodri, čvrsto, prijetnega vonja in okusa.

TROSI: 11-16 x 5-6 µm, vretenasti, trosni prah je rjavo olivne barve.

RASTIŠČE: raste v iglastih in listnatih gozdovih, poleti in jeseni, ni pogosta.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-

UPORABNOST: pogojno užitna. Potrebno jo je dobro prekuhati, pri čemer postane voda rjavkaste barve in jo moramo odliti.

PODOBNE VRSTE: Temnejši klobuk ima zelo podoben Neoboletus erythropus, žametasti novogoban. Podoben mu je prav tako pogojno užitni Suillellus luridus, svinjski lupljivec, ki ima žameten klobuk svetlo rjave barve in z nekoliko zelenim odtenkom, bet je rumen in preprežen z redko rdečo mrežico, ki je Neoboletus luridiformis, prašičji novogoban nikoli nima.

Foto: Slavko Šerod.

SINONIMI: Boletus discolor (Quél.) Boud. (1904), Boletus erythropus subsp. discolor (Quél.) Dermek (1976), Boletus luridiformis Rostk. (1844), Boletus luridiformis subsp. discolor (Quél.) Rauschert (1987), Boletus luridiformis var. discolor (Quél.) Krieglst. (1991), Boletus queletii var. discolor (Quél.) Alessio (1985), Dictyopus discolor Quél. (1888), Suillus luridiformis (Rostk.) Kuntze (1898), Sutorius luridiformis (Rostk.) G. Wu & Zhu L. Yang (2016)

Priprava opisa: Miro Šerod

prasicji goban, prasicji novogoban, prašičji goban

SpeciesFungorum:550771




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1925

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:25
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.181 sekundah.